U našim klimatskim uvjetima u srpnju, kolovozu te do sredine rujna su najbolji novog nasada jagode. Rok do sredine rujna se odnosi uglavnom na zelene sadnice
Za optimalnu sadnju i dobre proizvodne rezultate treba osigurati nekoliko preduvjeta:
Tlo
Tlo treba biti rahlo, lagano, bogato humusom ( 2-4 %), slabije humusna tla možemo popraviti unošenjem zrelog stajnjaka ili nekog drugog organskog gnojiva.
Kiselost tla je optimalne reakcije pH 5,5-7m a kiselija tla moramo popraviti unošenjem Ca neposredno prije izrade gredica. Tlo treba biti dobro opskrbljeno makroelementima N, P i K, te ako tlo nije povoljno treba unijeti mineralna gnojiva
Kako bi znali kakvo je tlo i što treba popraviti kemijska analiza tla je neophodna. Kemijska analiza je također neophodna ako se želimo prijaviti za bilo kakve poticaje.
Najbolja pred kultura za sadnju jagoda je neka od strnih žitarica ( pšenica, ječam , zob tritikale), a prije samog oranja staništa na dubinu od 25-30 cm treba izmalčirati ostatke slame. Nakon oranja dodaje se prema potrebi stajnjak i mineralno gnojivo, a zatim se tlo usitnjava na sitne čestice frezanjem ili rotofrezanjem kako bi se dobila mrvičasta struktura tla pogodna za izradu gredica, tzv. baula.
Što nakon izrade gredica ?
Nakon što mo napravili gredice tlo je potrebno tretirati nekim od dozvoljenih zemljišnih herbicida. Kako su ti preparati fotolabilni tretiranje treba raditi pred kišu, a ako nema naznake kiše onda bi trebalo nekoliko sati nakon tretiranja osigrati umjetno kišenje raspriskivačima.
Nakon tretiranja slijedi polaganja mulch folije i sustava za navodnjavanje kap po kap koje se polaže ispod same folije. Kroz taj sustav kasnije se može napraviti i prihrana različitima vodotopivim gnojivima, ovisno o fenofazi razvoja jagode. Također se mogu dodati i razni pripravci za bolje ukorijenjivanje, aminokiseline i dr.
Za sadnju se mogu koristiti frigo ( zamrznute) ili zelene sadnice. Frigo sadnice (nakon vađenja iz rasadnika se drže na u hladnjači na temp. od -2 °C).
Ako se radi o frigo sadnicama one se sade posebnim sadilicima, tzv.rašljama, dok se zelene sadnice nalaze u kontejnerima i sade se direktnim polaganjem u zemlju sa susptratom u kojem se nalazi korijen.
Razlika između frigo i zelene sadnice je da se zelena sadnica može saditi u kasnijim rokovima ( do sredine rujna), pa je time i u proljeće cvatnja i nesto ranija nego kod frigo sadnica.
Navodnjavanje
Nakon sadnje najvažnije je redovito navodnjavanje nasada, pogotovo u ekstremno sušnim uvjetima koji su sve češći. Dobro bi bilo kombinirati navodnjavanje „kao po kap“ s orošavanjem. S fertirigacijom nasada treba krenuti dva tjedna nakon sadnje. Slijedi skidanje vriježa, zaštita protiv bolesti i štetnika te općenito briga o nasadu.
Uzgoj u zatvorenim prostorima
Zbog sve češćih kasno-proljetnih i rano-jesenskih mrazova jagodu je najsigurnije uzgajati u zatvorenim sustavima ( plastenici, staklenici) jer su ulaganja prevelika da se ovisi o vremenskim (ne)prilikama.
Izvor: Gospodarski list br.16/2021 ( str. 59-60)
U poljoprivrednoj ljekarni Danon d.o.o. možete nabaviti sve potrebno za kvalitetan uzgoj i njegu jagoda; malč i folije za plastenike, opremu za navodnjavanje, te proizvode za zaštitu jagoda od korova, bolesti i štetnika.