Što je Integrirana Zaštita Bilja ?
Prema Organizaciji za hranu i poljoprivredu (FAO) IZB je procjena i primjena svih raspoloživih mjera zaštite bilja i drugih mjera koje sprječavaju razvoj populacija štetnih organizama, svodeći istovremeno na najmanju moguću razinu opasnosti po ljudsko zdravlje i okoliš. Što se tiče poljoprivrednika, IZB je najbolja kombinacija bioloških i kemijskih mjera za suzbijanje bolesti, štetnih kukaca, korova i drugih štetočina.
IZB nisu točno određeni precizni i strogi kriteriji nego fleksibilan sustav u kojem se dobro iskorištavaju lokalni resursi kao i najnovija istraživanja, tehnologija, spoznaja te iskustvo.
Ukratko, IZB je specifična strategija suzbijanja štetočina na najekonomičniji, kao i ekološki i društveno najprihvatljiviji način na pojedinoj lokaciji.
Zašto je Integrirana Zaštita Bilja važna ?
Zbog sve brojnijeg svjetskog stanovništva te sve veće potražnje za hranom i sirovinama, prinosi moraju biti sve veći, a kako bi se to postiglo potrebno je neprekidno unaprjeđivati tehnologiju poljoprivredne proizvodnje da bi se gubici proizvodnje sveli na minimalnu razinu. Izazov se sastoji da se istovremeno treba štititi i okoliš. IZB je veliki dio rješenja te se sve više razvija u svijetu u cilju dugoročne i održive poljoprivrede kako bi se osigurala sigurna i kvalitetna proizvodnja hrane, unaprjeđivanje života i zdravlja poljoprivrednika te čuvanje prirode i njezinih obnovljivih i neobnovljivih resursa.
Prednosti integrirane zaštite bilja
Ovakva zaštita bilja ima mnogostruku korist za društvo i okoliš. Neke prednosti su:
• poboljšana rentabilnost proizvodnje,
• stabilni, pouzdani i kvalitetni prinosi kultura
• umanjeni intenzitet pojave štetočinja
• povećano povjerenje potrošača u sigurnost i kvalitetu hrane te proizvoda od vlakana
Tvrtke -proizvođači SZB koje su u svoj marketing i podršku korisnicima ugradile IZB također ostvaruju korist zbog:
• Dužeg životnog vijeka proizvoda
• Smanjene otpornosti štetočinja na sredstva
Od čega se sastoji Integrirana Zaštita Bilja ?
IZB zahtjeva kompetenciju na tri područja: sprečavanje, praćenje i intervencija.
Sprječavanje => Spriječiti razmnožavanje štetočina; razumjeti uvjete, odabrati sorte, upravljati proizvodnjom
Praćenje => Praćenje usjeva u pogledu razvoja štetočina i prirodnih mehanizama suzbijanja; pregledati polja, prepoznati problem, odrediti djelovanje
Intervencija => Intervenirati kada su potrebne mjere suzbijanja; odabrati mjeru, planirati pristup, odgovorno djelovati
Izvor i više informacija : CROCPA –IZB