ZANIMLJIVE ČINJENICE O KUĆNIM MUHAMA ( Musca domestica)

ŽIVOTNI CIKLUS
Kod kućne muhe se javlja potpuna metamorfoza, te postoje četiri različite faze života:
• Faza jajašca: zavisno o veličini, ženka kućne muhe može izleći do 500 jajašca tijekom života, u jaja polaže jajašca u grupicama od od 75-150 komada, svakih 3-4 dana. Jaja su bijele boje te veličine od oko 1 mm.
• Ličinka: često se nazivaju i crvima, a ležu se 20 sati nakon što muha izlegne jajašca. Ličinke jedu svu hranu koja im je dostupna, a najviše vole boraviti u toplim i vlažnim mjestima.
• Kukuljica: Poslje 4-10 dana ličinke kućne muhe se sele na više i sušije tlo, te se presvlače u kukuljicu. Proces presvlačenja traje od 3-6 dana.
• Odrasli imago: Jednom kada se odrasla muha presvuče iz svog stadija kukuljice, životni vijek joj je od 15-30 dana. Ženke počinju leći jajašca nakon 2 dana života, te nastavlja leći jajašca i do mjesec dana nakon presvlaćenja.

NEKE ZANIMLJIVOSTI IZ ŽIVOTA KUĆNE MUHE
• Kućna muha može letjeti i do 10km na dan, ali najviše voli boraviti u blizini gdje se presvukla iz kukuljice
• Mogu letjeti i do 72 km/h, te zamahnuti krilima i do 200 puta u sekundi
• Muha može u 1 sekundi preletjeti i do 300 x svoju duljinu tijela
• Muhe postoje već 65 milijuna godina
• Najezde muhe su najčešće na farmama i u stajama zbog velike količina gnoja, u kojem vole leći jajašca
• Kućne muhe mogu prenjeti i do 100 zaraznh bolesti i infekcija, uključujući tifus, tuberkulozu, dizanteriju i salmonelu.
• Kućne muhe koriste antene kao organe mirisa
• Oči su im sastavljene od tisuća individualnih leća koje im omogućuju široko polje vida
• Najdraža boja muhama je crvena, a slijedi narandžasta, crna, ljubičasta, zelena, plava, bijela te žuta.
• Hrane se pomoću rilca koje je na kraju prošireno i može se uvlačiti (preklapati). Hrani se na način da usisava hranu rilom donje usne, a krute tvari (npr.šećer) otapa izlučivanjem sline prije no što je “usisa”. Ova muha ne može bosti
• Muha proizvodi svoj iritantni zvuk zujanja trljanjem jednog krila u drugo
• Glavni izvori hrane su mlijeko, šećer, krv, izmet, trulo voće i povrće ili bilo koja organska tvar u procesu truljenja.
• Kako bi razvila jajašca, ženka muhe mora se hraniti proteinima

OPASNOSTI OD KUĆNE MUHE
Domaća muha je dobro poznata kozmopolitska vrsta koju nalazimo po kućama i na farmama. Iako se često veže uz životinjski i ljudski izmet, hrani se bilo kakvom vrstom organskog otpada, pa ju najčešće nalazimo u blizini ljudi. U velikom broju nalazimo ju na svinjskim i kravljim farmama, kokošinjcima, te na rančevima konja, jer najviše vole boraviti kraj smeća i stajskog gnoja. Muhe nisu samo napasne i dosadne, nego mogu biti prenosioci i raznih opasnih organizama, te time i bolesti, te je kontrola razvoja muhe važna za opće zdravlje i udobnost u mnogim dijelovima svijeta.
Najveće štete su povezane s običnom muhom su dosađivanje i indirektne štete koje mogu biti prouzročene prenosom patogenih organizama (virusa, gljiva, bakterija, protozoa i nematoda) koje dolaze u asocijacijama sa muhom. Muhe pokupe patogene organizme u smeću, kanalizaciji i drugim izvorima nečistoća, i onda ih prenose u ustima te ih preko izbljuvka, izmeta i zaraženih vanjskih dijelova tijela prenose na ljudsku i životinjsku hranu. Najveći problem je migracija muhe s ljudskog i životinjskog izmeta na hranu koja se jede sirova. U slučajevima nedostatka kanalizacije, posebno u slučajevima otvorenih septičkih jama, može doći do razvoja ozbiljnih zaraznih oboljenja , naročito ako su u blizini bolnice, tržnice i klaonice.

Za rješavanje vašeg problema sa muhama imamo rješenje !!!

Foval granule (granulirani insekticid za suzbijanje muha s mirisom sira) te Mamac za muhe (granulirani insekticid za suzbijanje muha). Oni osiguravaju jednostavnu, brzu, efikasnu i dugotrajnu zaštitu od muha. Uspješno rješavaju problem muha i u prostorima izrazito izloženim ” napadu muha”. Sadrže atraktant koji privlači muhe na granule. U dodiru sa sredstvom muhe budu otrovane, ali ne ugibaju odmah, nego tek odmah, već nakon nekoliko minuta, kada se udalje od mamca (ne zagađuju prostor oko mamaca). Ugodnog su mirisa. Sadrže i denatonijum benzoat, gorku tvar,koja značajno smanjuje rizik od slučajnog gutanja od strane ljudi.

Ovi proizvodi za suzbijanje muha su prikladni za uporabu u javnom zdravstvu i komunalnoj higijeni, na vanjskim i unutarnjim prostorima, u kućama, skladištima, seoskim domaćinstvima, javnim zgradama, u restoranima, hotelima, industrijskim postrojenjima i sl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Cjenik

Katalog

Podijeli:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kontakt