Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu bio je domaćin 5. jubilarnoga izdanja Agro-StartUp konferencije koja se održala 26. i 27. listopada 2021. u hibridnom obliku. Agro StartUp jedinstvena je edukacijska platforma u Europi kojoj svih godina do sada potporu pruža Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske kao pokrovitelj.
Cilj Konferencije je bio okupiti mlade poljoprivrednike koji izlaganjima i praktičnim primjerima prenose svoja znanja i iskustva na buduće poljoprivrednike, a u tome im pružaju potporu i različite institucije, kompanije i udruženja. Jedan od ciljeva Konferencije je također povezati studente i sve zainteresirane za pokretanje posla s liderima i kreatorima poljoprivredne politike kako bi stekli praktična znanja, upoznali se s primjerima iz prakse i ono najvažnije, educirali se o procedurama koje moraju poduzeti kako bi krenuli na tržište kao StartUp unutar poljoprivredne zajednice.
Konferencija se održala u 4 tematska sklopa u trajanju od dva dana:
– Kako pokrenuti svoj prvi poljoprivredni posao
– Inovacije u poljoprivredi
-Podrška mladim poljoprivrednicima
– Najbolji mladi poljoprivrednici su među nama
U sklopu konferencije održala su se i dva panela pod nazivima: “Najbolji hrvatski mladi poljoprivrednici” i “Studenti koji uspješno studiraju i vode poljoprivredno gospodarstvo“.
Konferenciju je otvorila Ministrica Marija Vučković koja je studentima agronomije i biotehničkih znanosti naglasila važnost generacijske obnove poljoprivrede:
„Iako u ukupnom broju poljoprivrednika čine udio nešto manji od 14%, hrvatski mladi poljoprivrednici u svojoj proizvodnji koriste više od četvrtine ukupno korištenog poljoprivrednog zemljišta, a posjeduju i višu razinu znanja od ostalih starosnih kategorija poljoprivrednika. S obzirom na naše strateške ciljeve, negativne demografske trendove te starosnu strukturu nositelja poljoprivrednih gospodarstava, naša zadaća i cilj je povećati udio mladih poljoprivrednika na 20%. Iz Programa ruralnog razvoja u okviru operacije 6.1.1 Potpora mladim poljoprivrednicima odobrena je potpora veća od 510 milijuna kuna, pri čemu je do sada isplaćeno više od 467 milijuna kuna, a danas u odnosu na prosinac 2020. godine imamo 2 136 mladih poljoprivrednika više odnosno porast za gotovo 10 posto. Mladi poljoprivrednici bit će u fokusu financiranja i od 2023. godine te je za pomoć pokretanju poslovanja mladih poljoprivrednika osigurano 91,7 milijuna eura,“ naglasila je ministrica Vučković.
Predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir kazala je kako se smjena generacija na PG-ima odvija sporo. Unatoč izdašnim potporama, samo od 2005. do 2013. u EU je nestalo oko milijun mladih poljoprivrednika. „Najveće prepreke koje im stoje na putu vezane su za pristup zemljištu, kapitalu, znanju, dostatnom i stabilnom dohotku te osnovnoj infrastrukturi i uslugama u ruralnim područjima“ – objasnila je Petir te podsjetila kako Rezolucija Europskog parlamenta o “Strategiji od polja do stola”, usvojena prošlog tjedna, naglašava važnost promicanja osposobljavanja mladih poljoprivrednika i poduzetnika u održivom uzgoju i prehrambenim sustavima i ističe ključnu ulogu koju će mladi poljoprivrednici imati u ostvarenju prijelaza na održivu poljoprivredu i u postizanju ciljeva Strategije. „ZPP bi trebao pružiti bolju potporu mladim i novim poljoprivrednicima u smislu prihoda, generacijske obnove, osposobljavanja, zapošljavanja mladih, poduzetništva i digitalizacije, osobito u rubnim i vrlo rijetko naseljenim područjima, kako bi se stvorio prostor za uključivanje i zadržavanje mladih ljudi u poljoprivredi, s obzirom na to da će oni vjerojatno biti prvi usvojitelji novih i održivijih poljoprivrednih metoda, a što treba pripomoći ciljevima EU da do 2050. godine postane prvi klimatski neutralni kontinenta „ napominje Petir.
Ističe kako novi ZPP za razdoblje 2023.-2029. predviđa da države članice moraju dati najmanje 3% izravnih plaćanja poljoprivrednicima mlađim od 40 godina, kako bi doprinijele generacijskoj obnovi. Iznos potpore za pokretanje poljoprivrednog posla za mladog poljoprivrednika penje se sa dosadašnjih 50.000 na 100.000 eura u drugom stupu ZPP-a. „U preporukama Europske komisije Hrvatskoj za izradu Nacionalnog strateškog plana u okviru ZPP-a, mali i mladi poljoprivrednici prepoznati su kao glavni čimbenici procesa konsolidacije hrvatske poljoprivredne proizvodnje“ zaključila je Mirjana Petir.
Više informacija o projektu: https://agrostartup.inspiriramo-poljoprivredu.com/
Izvori:
Unizg.hr –Agronomski fakultet domaćin 5. jubilarne konferencije “Agro StartUp”
Jutarnji list – Vučković na Agro StartUp konferenciji: ‘Mladi poljoprivrednici u fokusu su poticaja iz EU‘
Večernji list – Mladim poljoprivrednicima od 2023. za pokretanje posla 91,7 milijuna eura