Svjetski dan komaraca

Vjerovali ili ne komarci danas imaju svoj dan u spomen otkrića engleskog doktora Ronalda Rossa, koji je 1897. utvrdio kako su ženke komarca Anopheles odgovorne za bolest malariju te je prenose među ljud Komarci su prvi na ljestvici najsmrtonosnijih životinja na svijetu.

U svijetu prenose brojne zarazne bolesti: malarija, dengue, žuta groznica, chikungunya, Zika virusna infekcija, West Nile i Usutu virusna infekcija te drugi encefalitisi i bolesti. Danas, više od 125 godina nakon navedenog otkrića, zbog bolesti koje prenose komarci u svijetu godišnje umre približno milijun ljudi, a zarazi ih se približno 700 milijuna – gotovo svaka deseta osoba na planeti.

Tijekom posljednjih godina na području Europe (i Hrvatske) iz godine u godinu sve je veći broj slučajeva bolesti koje prenose komarci. Najčešće bolesti su infekcija virusom Zapadnog Nila (West Nile, WN) i Usutu virusna infekcija (USUV). Uzročnike ovih bolesti prenosi domaći komarac Culex pipiens, vrsta koja nam najčešće noću ometa san
Evo i nekoliko zanimljivosti o komarcima:
– krvlju se hrane jedino ženke komaraca, jer im trebaju bjelančevine za stvaranje jajašaca
– na svijetu postoji oko 3000 vrsta komaraca od čega ih 100-tinjak prenosi zarazne bolesti
– komarce najviše privlači ugljikov dioksid koji izlučujemo izdahom, no privlače ih i ljudi koji su pili   pivo ili se bavili tjelesnim aktivnostima
– u jednoj bačvi s vodom tijekom jedne sezone može se razviti preko milijun komaraca
– zvuk iritantnog zujanja komaraca nastaje jer komarac maše krilima 300 do 600 puta u sekundi
– tigrasti komarac može prenijeti najmanje 22 bolesti
– komarci NE prenose HIV

Svjetski dan komaraca je prigoda da osvijestimo važnost prisutnosti komaraca oko nas, tih malih napasnih bića koja nam ometaju miran život, k tome nam mogu prenijeti uzročnike bolesti.

Na visokim ljetnim temperaturama za potpuni razvojni ciklus komarca, od jaja do odrasle jedinke, potrebno je svega nekoliko dana (četiri do pet). Stoga se razvoj urbanih vrsta komaraca (najčešće su Ae. albopictus i Cx. pipiens) događa stalno i svuda oko nas, u većim i manjim nakupinama vode.

Svjetski dan komaraca je prilika da se prisjetimo tri osnovna koraka u borbi protiv komaraca:

1. Spriječimo razvoj komaraca: potrebno je pregledati dvorište i vrt, ukloniti vodu koja može postati ili je već postala leglo komaraca. Detalje možete pronaći u edukativnom letku “Spriječimo razvoj komaraca” (pdf).

2. Zaštitimo se od komaraca

  • Koristiti repelente – sredstva koja odbijaju komarce. Među djelotvornim aktivnim tvarima u repelentima nalaze se DEET (NN-dietil-metatoluamid, 20-50%) i icaridin. Potrebno je pridržavati se uputa za korištenje repelenata.
  • Pri boravku u području u kojem su komarci brojni nositi prikladnu odjeću svijetlih boja, dugih rukava i duge hlače.
  • Zaštititi prozore i vrata mrežama za kukce i zavjesama, postaviti mreže iznad kreveta i dječjih kolica.
  • FOVAL CE insekticid

Kao brzo, jednostavno i efikasno rješenje nudimo vam proizvod FOVAL komarci i muhe. FOVAL komarci i muhe je insekticid u obliku mikroemulzije koji se nalazi u ručnoj prskalici zapremnine 750 ml. Proizvod je spreman za upotrebu i sve što morate učiniti je aktivirati prskalicu i insekticid raspršiti unutar prostora u kojem se nalaze komarci. Sredstvo se raspršuje po zraku, na zidove, namještaj i slična mjesta na kojima se nalaze ili zadržavaju komarci.

FOVAL komarci i muhe sadrži kombinaciju aktivnih tvari koja Vas trenutno rješava ovih dosadnih napasnika, a sadržava djelotvornost kroz dulji period i tako suzbija i komarce koji naknadno slete na tretirane površine. Ukoliko su komarci Vaš veliki problem, i svojom brojnošću ometaju boravak u ljetnim mjesecima u Vašim vrtovima i dvorištima preporučamo upotrebu FOVAL CE proizvoda.

FOVAL CE je tekući insekticid u obliku koncentrata za emulziju, koji je prije upotrebe potrebno razrijediti vodom. Neposredno prije upotrebe napravite 1-2 %-tnu otopinu (10-20 ml/1 litru vode), te ručnom ili leđnom tlačnom prskalicom poprskajte grmlje, živicu i sl.

Za potpuno rješavanje problema komaraca potrebna je prevencija, koja treba biti napravljena od strane privatnih osoba i lokalne vlasti. Najvažnije pravilo u regulaciji broja komaraca je spriječiti mrijest. Najvažnije je eliminirati i najmanje nakupine stajaće vode. Najvažniji savjeti su: prazniti redovno tanjure, kante za zalijevanje i vedra, te pojila za ptice i životinje, a spremnike za oborinsku vodu u vrtu pokriti sa mrežama i ceradom. U fontane i spremnike stavite ribe koje se hrane ličinkama (crvene ribice), a gume ne skladištiti na otvorenom.
Još jedan efikasan lijek protiv komaraca je i pokrivanje odvodnih šahtova mrežom za komarce u periodu od travnja do listopada. To će spriječiti komarca da nađu vodu koja j neophodna za reproduktivni ciklus, a ako se i izlegne imago zaštitna mreža protiv komaraca će spriječiti izlaz van.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Cjenik

Katalog

Podijeli:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kontakt